Besök Karlshamns Sjöfartsmuseum

25 april, 2023

Medlemsutflykt till Sjöfartsmuseum Karlshamn.

 Den 20 april gjorde vår förening en vårresa till det vackra Karlshamn. I ett strålande väder med sol och friska vindar anlände vi till vår kamratförening FM Karlshamn och deras trevliga föreningslokal. Där blev vi mottagna av ordföranden Sewe Lindberg och hans kamrater och fick en kort presentation av deras förening. Därefter blev vi bjudna på förmiddagskaffe med trevlig samvaro. Stort tack till FM Karlshamn för deras gästfrihet!

Efter besöket hos FM Karlshamn förflyttade vi oss till Karlshamns Sjöfartsmuseum. Där välkomnades vi av en av eldsjälarna för museet, veteranen Thore Dahl. En fantastisk man, som gav oss en timmes guidning av de olika delarna i detta välordnade museum, vilket drivs helt av frivilliga krafter och bidrag.  Besök på museet är avgiftsfritt! Endast mindre ekonomiska bidrag erhålles från kommunen. Thore Dahl har en gedigen bakgrund och erfarenhet från ett långt sjöliv ifrån hela världen och är en berättare av hög rang. Vi kan verkligen rekommendera ett besök!

Efter besöket på Sjöfartsmuseet var det dags för lunch. Kurt Böhme hade bokat plats till oss i AKK´s matsal, Carlmans, där vi intog en mycket god och riklig lunch. En trevlig lunchsamvaro avslutade en trevlig utflyktsdag i Flottans Mäns anda.

2023-04-20

Stellan Andersson.

Sewe Lindberg hälsar oss välkomna.

FM Karlshamn bjöd på fika.

Thore Dahl genomförde en excellent guidning.

Lokala ordningsregler!

Senaste nyheterna

Grillfest 2023

Grillfest 17 augusti 2023. Den 17 augusti genomförde Flottans Män den traditionsenliga grillfesten vid Fylgia, Skönstavik. Ett 50- tal deltagare möttes av sommarväder och vackert uppdukade bord i våra partytält . Ordförande Lars Sager hälsade alla välkomna till en...

läs mer

Veterandagen 2023

Veterandagen 29 maj 2023 i Ronneby Brunnspark. Sverige hyllar årligen sina veteraner och hedrar minnet av de som betalt det högsta priset i arbetet för fred i olika krishärdar runt om i världen. Veterandagen 2023 högtidlighåller de veteraner som tjänstgjort vid UNIFIL...

läs mer

Studiebesök Ronneby Brunnspark

Medlemsutflykt till Ronneby Brunnspark med Gribshundsmuseum. Den 25 maj gjorde vår förening en vårresa till det vackra Ronneby Brunnspark. I ett strålande väder med sol och friska vindar samlades ett 20-tal medlemmar i parken. Ordföranden Lars Sager hälsade alla...

läs mer