Medlemsmöte 16 februari

20 februari, 2023

Medlemsmöte 16 februari

Medlemsmöte har hållits i FYLGIA. Ordförande Lars Sager hälsade 42 medlemmar välkomna till kvällens möte med temat Varvshistoria.

Dagordningen för kvällen fastställdes och föregående mötes protokoll upplästes och godkändes.

Sekreteraren rapporterade att vi nu är 216 medlemmar i föreningen.

 

Ingeman Jönsson redovisade hur Valberedningens pågående arbete framskrider inför årsmötet. Det är inget enkelt uppdrag att hitta ledamöter till styrelsen.

Ordföranden förnyade sitt upprop om att få intresserade medlemmar att engagera sig i vår förenings styrelse. Alla är välkomna att ta upp en diskussion om detta.

Sekreteraren rapporterade att årsavslut med räkenskaperna för 2022 är klart. Det visar på ett mindre plusresultat. Revision är genomförd och godkänd.

Inbetalning av medlemsavgifterna för 2023 sker i god takt. Ca 170 har inkommit till dags dato. Drygt 40 inbetalningar återstår.

FM Trelleborg har firat 30-års jubileum. Ifrån vår förening deltog Lars Sager, Lennart Håkansson och Tommy Johansson. Ett mycket trevligt firande med god mat och kamratlig stämning.

Den 3 – 4 mars genomförs Region Syd-möte i Fylgia med FM Trelleborg som värdförening. Ifrån vår förening deltager Lars Sager, Bo-Inge Andersson och Tommy Johansson.

Riksårsmötet 2023 kommer att utgå från Stockholm med destination Helsingfors och kommer att genomföras den 7 – 9 maj 2023. Vidare information kommer i F M tidskrift nr 1/2023. Deltag i detta evenemang och träffa andra kamrater från övriga 24 FM föreningar!

Informerades om att uppsnyggning av våra lokaler i Fylgia skett under vintern. Modellfartyg och tavlor/utsmyckningar har placerats om. Bo-Inge Andersson och Lennart Håkansson har ansvarat för genomförandet.

Vi har två bokverk Marinen 500 år till försäljning. Pris 450 kr utan kassett resp. 510 kr med kassett. Intresserade kan kontakta sekreteraren.

Arbetsgrupp efterlyses för att hjälpa till att resa och ta ner partytältet vid grillfesten samt att möblera och återställa efter festen.

Per Nejdefelt påminde om att vara noggrann vid anmälningar till aktiviteter, att anmälan sker enligt våra regler och att namn lämnas korrekt.

Ingmar Elofsson har skänkt ett antal böcker ”Järnvägen i sydostregionen genom åren” till vår förening. De är gratis och intresserade kan ta ett exemplar. Som tack önskar Ingmar att man betalar in en valfri summa till FM tidskrift Plus Giro 5 88 19 – 4. Märk inbetalning med Tidningsfonden-CWJ.

Efter medlemsmötet serverades ärtsoppa, pannkakor och kaffe.

Därefter gav Bo Lindahl, VHFK, Varvshistoriska Föreningen i Karlskrona en förnämlig presentation över VHFK´s verksamhet. Bildades 2004 och det första projektet blev ”Ångpannor och nitar”. Fortsatte sedan med framtagning av Ångpannan Eric Nordevall II. I detta projekt arbetade Ingvar Stenmark och Bengt-Ivar Magnevall, medlemmar i FM Karlskrona, med flera.

Andra projekt är Repslagarbanan, Polhemsdockan/Pumphuset, Ektimmer och linjeskepp – ett projekt om stora skepp i den seglande flottan på 1780-talet.

Dessutom har ett stort antal böcker tagits fram med anknytning till Varvet. Fotogrupp, vilken samlat in äldre foton från varvsmiljöer och personer.

Räddning av äldre ritningsunderlag, vilka SAAB hotade att kasta bort.

Bo Lindahl avtackades med kraftiga applåder och ordföranden överlämnade boken ”Flottans Män berättar” som tack för hans intressanta föredrag.

Stellan Andersson

2023-02-18.

body of water during golden hour

Bildtext

Kalendarium

apr
20
tor
2023
10:00 Studiebesök i Karlshamn.
Studiebesök i Karlshamn.
apr 20 kl. 10:00
Studiebesök i Karlshamn. Vi besöker stadens Sjöfartsmuseum. Vi samlas vd Fylgia kl. 0945 för ev. samåkning. Kl. 1030 samling hos Flottans Män Karlshamn, (G:a lotshuset vid utvandrarmonumetet, Näsviken). Kl. 1030-1115  fika FM Karlshamn med studiebesök.[...]
apr
27
tor
2023
09:30 Städdag Fylgia.
Städdag Fylgia.
apr 27 kl. 09:30
Hjärtligt välkomna att deltaga i den traditionsenliga städdagen i Fylgia! Ingen anmälan behövs, kom som du är! Föreningen bjuder på något att äta efter väl förrättat värv.
maj
7
sön
2023
heldag Riksårsmöte 2023 @ Färja Stockholm-Helsingfors
Riksårsmöte 2023 @ Färja Stockholm-Helsingfors
maj 7 – maj 9 heldag
Information kommer i vår tidskrifts första nummer 2023. Där kommer att finnas all nödvändig information om priser mm. Vi planerar att genomföra en gemensam bussresa från Karlskrona till Stockholm ToR. Kostnad för bussen hamnar på[...]
maj
25
tor
2023
10:00 Guidad tur i Brunnsparken
Guidad tur i Brunnsparken
maj 25 kl. 10:00 – 15:00
Guidad tur i Brunnsparken. Vi åker ca 0930 från Fylgia Kl. 1000 Samling vid Drickabrunnhuset vid Brunnshallarna Kl. 1000-1145 Brunnsvandring under ledning av Sverigevandraren                       [...]

Senaste nyheterna

Årsmöte 2023

Årsmöte den 16 mars 2023. Årsmöte hölls den 16 mars i Fylgia med 34 deltagare. Mötet inleddes med högtidlig parentation för avlidna kamrater under 2022. Dessa var: Eje Mårtensson, Kurt Johansson, Lars Källemark, Bernt Wahlström, Bernt-Eric Mattisson, Göran Nordin,...

läs mer

Medlemsmöte 19 januari 2023

Medlemsmöte den 19 januari 2023. Årets första medlemsmöte har hållits i FYLGIA. Ordförande Lars Sager hälsade 32 medlemmar välkomna till kvällens möte med temat Järnvägshistoria. Dagordningen för kvällen fastställdes och föregående mötes protokoll upplästes och...

läs mer

Julsamkväm 2022

Den 3 december hölls vårt traditionella Julsamkväm på FYLGIA. Ett 40-tal deltagare välkomnades med varm glögg och trevligt mingel. Ordföranden Lars Sager hälsade alla välkomna till vackert dukade bord i matsalen. Klubbmästaren Ingvar Stenmark, med assistans av Elving...

läs mer