24-04-22 Studiebesök och klubbafton

12 april, 2024

Kvällens klubbafton (22/4) har ett lite annorlunda upplägg. Vi träffas kl 17.30 vid Aquavillornas produktionslokal, Lisaviksvägen 1 på Lucerna, där blir vi guidade i fabriken av ansvarig för företaget. Efteråt tar vi oss till Marinstugan för att värma (?) oss med lite god ärtsoppa med tillbehör. Vi hoppas givetvis att detta kan locka våra medlemmar att delta i upplägget. Till fabriken tar sig alla på egen hand medan transport från Lucerna till Marinstugan kan ordnas, på ett eller annat sätt. För den som enbart vill delta i efterföljande träffen i stugan är tiden ca 19.
Välkomna hälsar styrelsen för Flottans Män

Senaste nyheterna

Vårlunch 25/5 -24

I år höll vi oss landbacken! Lördag 25/5 styrde vi kosan mot Gröna Tuppen i Fårhult med Smalspåret. Vill du se hur trevligt vi hade det finns här några bilder och lite text att ta del av.

läs mer

24-03-25 Årsmöte

Föreningens årsmöte ägde rum 24-03-25 i Marinstugan. Vid mötet närvarade 20 av föreningens 87 medlemmar, vilket får anses som en bra siffra, med tanke på att det var just ett årsmöte. Dessa möten brukar ju, av någon underlig anledning, inte locka speciellt många...

läs mer

24-02-19 Klubbafton

Måndagen 19/2 hade vi trevligt besök från Västrums Hembygdsförening med Rigmor Kinnbom i spetsen. Vi fick se filmen "Skärgårdsliv". Filmen, som är ett samarbete mellan Tjustbygdens Sparbank, Filmregion sydost, Västerviks kommun, Västrums Hembygdsförening och Västrums...

läs mer