24-02-19 Klubbafton

11 februari, 2024

Måndagen 19/2 hade vi trevligt besök från Västrums Hembygdsförening med Rigmor Kinnbom i spetsen. Vi fick se filmen ”Skärgårdsliv”. Filmen, som är ett samarbete mellan Tjustbygdens Sparbank, Filmregion sydost, Västerviks kommun, Västrums Hembygdsförening och Västrums Idrottsförening, skildrar livet i skärgården och människorna som älskar sin skärgård. Man får även en ordentlig språkkunskap gällande skärgårdsbornas dialekt. Lite mer från kvällen kan du se här.

Senaste nyheterna

24-04-22 Studiebesök och klubbafton

Kvällens klubbafton (22/4) har ett lite annorlunda upplägg. Vi träffas kl 17.30 vid Aquavillornas produktionslokal, Lisaviksvägen 1 på Lucerna, där blir vi guidade i fabriken av ansvarig för företaget. Efteråt tar vi oss till Marinstugan för att värma (?) oss med lite...

läs mer

24-03-25 Årsmöte

Föreningens årsmöte ägde rum 24-03-25 i Marinstugan. Vid mötet närvarade 20 av föreningens 87 medlemmar, vilket får anses som en bra siffra, med tanke på att det var just ett årsmöte. Dessa möten brukar ju, av någon underlig anledning, inte locka speciellt många...

läs mer

24-01-22 Klubbafton

Anders Berg, född och uppvuxen i Västervik och en av grundarna till Figeholms sjöfartsmuseum gästade oss. Han berättade på sitt mycket inlevelserika och "roliga" sätt om Figeholm som sjöfartsort men även om människorna som var tvungna att stanna på land för att livet...

läs mer