24-01-22 Klubbafton

1 februari, 2024

Anders Berg, född och uppvuxen i Västervik och en av grundarna till Figeholms sjöfartsmuseum gästade oss. Han berättade på sitt mycket inlevelserika och ”roliga” sätt om Figeholm som sjöfartsort men även om människorna som var tvungna att stanna på land för att livet skulle fungera där. Hur livet tedde sig för hustrur och barn som aldrig återsåg sin man/fader efter en seglats på de ”sju haven”. Vi fick en inblick i hur ägarstrukturen kunde se ut, och här ”snackar vi verkligen snabba cash”. På några år kunde en investerare bygga upp en hur stor förmögenhet som helst och leva gott resten av sitt liv, medan sjömannen fick kämpade för sitt liv och fartygets last ute på havet. Stort tack till dig Anders för en intressant och trevlig föreläsning!!

Anders Berg är dessutom hederspresident för European Maritime Heritage och har nyligen kommit ut med boken Final Cover Figeholm som finns att köpa på Båtdokgruppen https://batdok.com.

Vi var ca 25 personer som närvarade 22/1 och fick ta del av Anders berättelser och efter ett antal frågor, kunde vi inmundiga vår sedvanliga ärtsoppa med tillbehör (förutom de stackare som råkade krydda ärtsoppan med dragon i stället för timjan/mejram:-).

Webbansvarig ber om ursäkt att det dröjt en tid med uppdatering av hemsidan – men ”bättre sent än aldrig säger ordspråket” så jag håller mig till det…..
//Barbro Bewernick

Senaste nyheterna

24-04-22 Studiebesök och klubbafton

Kvällens klubbafton (22/4) har ett lite annorlunda upplägg. Vi träffas kl 17.30 vid Aquavillornas produktionslokal, Lisaviksvägen 1 på Lucerna, där blir vi guidade i fabriken av ansvarig för företaget. Efteråt tar vi oss till Marinstugan för att värma (?) oss med lite...

läs mer

24-03-25 Årsmöte

Föreningens årsmöte ägde rum 24-03-25 i Marinstugan. Vid mötet närvarade 20 av föreningens 87 medlemmar, vilket får anses som en bra siffra, med tanke på att det var just ett årsmöte. Dessa möten brukar ju, av någon underlig anledning, inte locka speciellt många...

läs mer

24-02-19 Klubbafton

Måndagen 19/2 hade vi trevligt besök från Västrums Hembygdsförening med Rigmor Kinnbom i spetsen. Vi fick se filmen "Skärgårdsliv". Filmen, som är ett samarbete mellan Tjustbygdens Sparbank, Filmregion sydost, Västerviks kommun, Västrums Hembygdsförening och Västrums...

läs mer