23-03-20 Årsmöte verksamhetsåret 2022

26 mars, 2023

Vad är det som händer i en förening när man kallar/bjuder in till årsmöte? Årets möte lockade 16 tappra och intresserade medlemmar – vi är nästan 100 medlemmar i vår förening… är man rädd att åka på ett ”uppdrag” eller är det ointresse hur föreningen sköts, eller är man kanske rent av nöjd med allt? Vi hoppas på det sista alternativet. Hur eller hur så är det nog inte bara vår förening, Flottans Män, som har dålig anslutning till årsmöten, eller?
Årsmötet förflöt i snabbt takt, inga invändningar vare sig mot hur styrelsen skött sitt arbete under året eller avsteg från valberedningens förslag till ny styrelse för det kommande verksamhetsåret (protokoll från årsmöte och konstituerande möte läggs upp när de är justerade). Verksamhetsberättelsen som godkändes av årsmötet går att ta del av här. Ordförandeklubban svingades av Tony Wärdig. Tack till alla som kom och deltog i mötet. Som vanligt så lyste ”fotografen” med sin frånvaro, så därför inga spektakulära foton från kvällens begivenheter, men trevligt hade vi – vi som var där!
Så, med dessa rader vill styrelsen tacka för visat förtroende för det gångna året och för det kommande året. Förhoppningsvis bättre uppslutning nästa årsmöte? Tills dess kör vi på med det program som är fastställt för resten av 2023 och hälsar alla medlemmar, nya som gamla, välkomna till våra träffar under resten av 2023.
Styrelsen för Flottans Män i Västervik

Senaste nyheterna

24-04-22 Studiebesök och klubbafton

Kvällens klubbafton (22/4) har ett lite annorlunda upplägg. Vi träffas kl 17.30 vid Aquavillornas produktionslokal, Lisaviksvägen 1 på Lucerna, där blir vi guidade i fabriken av ansvarig för företaget. Efteråt tar vi oss till Marinstugan för att värma (?) oss med lite...

läs mer

24-03-25 Årsmöte

Föreningens årsmöte ägde rum 24-03-25 i Marinstugan. Vid mötet närvarade 20 av föreningens 87 medlemmar, vilket får anses som en bra siffra, med tanke på att det var just ett årsmöte. Dessa möten brukar ju, av någon underlig anledning, inte locka speciellt många...

läs mer

24-02-19 Klubbafton

Måndagen 19/2 hade vi trevligt besök från Västrums Hembygdsförening med Rigmor Kinnbom i spetsen. Vi fick se filmen "Skärgårdsliv". Filmen, som är ett samarbete mellan Tjustbygdens Sparbank, Filmregion sydost, Västerviks kommun, Västrums Hembygdsförening och Västrums...

läs mer