Månadsmöte 27 november

20 november, 2023

Hej Kamrater!

Det är mötesdags igen så här kommer den mycket kamratliga kallelsen som en ljusglimt i novembermörkret! Måndagen den 27 november klockan 18:00 samlas vi återigen i BRF Per Albins Hems lokal på Kulladalstorget 7.
Det är ännu är lite osäkert om den tänkta föredragshållaren
hinner till oss då han är i Australien just nu.
Vi får helt enkelt ge oss till tåls och se.
Däremot vet vi med säkerhet att Göran och Bruno fixar förplägnaden som denna afton blir Gulasch!
Vi kommer också att ta en liten stund för att diskutera vårt kommande år och föreningens framtida verksamhet. Att ha en och samma person på ordförande och kassörs posten är ”obra” om jag får uttrycka mig lite enkelt. Vi i styrelsen vill gärna höra era synpunkter om detta inför kommande års planering, vad tycker och tänker ni?
Thomas har lovat att ta med sig filmen SS Martha som en liten plan B denna afton.
Som vanligt anmäler ni er via mail till malmo@flottansman.se
Helst före torsdag 23/11!
Mötesavgiften är 160:- och lotterna kostar 5:- stycket och en pärla till maten kostar 20:-.
Summera era tillägg, lotter och pärlor, och sätt in avgiften på föreningens konto.
Och glöm inte att i anmälningsmailet ange namn och tillbehör, antal lotter och pärlor!
Må gott kamrater så ses vi på mötet!
Hälsningar
Jörgen


Flottans Män i Malmö
Kamratskap Örlogstradition Sjöförsvar

 

Vi har haft detta möte och nu kan du läsa om det här: Verksamhetsberättelse för 2023

Senaste nyheterna

Julbord 11 december!

Hej Kamrater! Boka redan nu måndagen den 11 december för vårt traditionella julbord i vår lokal! Mer information om detta kommer! Hälsningar Jörgen Flottans Män i Malmö Kamratskap Örlogstradition Sjöförsvar

läs mer

Månadsmöte 30 oktober

Kamratlig kallelse till månadsmöte! Måndagen den 30 oktober kl. 18:00 träffas vi i BRF Per Albins Hems föreningslokal på Kulladalstorget 7. Kvällens föredragshållare är: Mikael Persson från Revingehed Soldathem som berättar om sin utlandstjänstgöring i Afghanistan Ni...

läs mer

Månadsmöte 25 september

Dags för septembermöte! Föredragshållare är vår egen Stefan Leo med en lite blandad kompott som ändå har ett samband: Vem var Michiel de Ruyter? Större än Nelson? Karl X Gustavs första och andra danska krig 1657-1660 Slaget i Öresund och om Nyborg 1658 Slaget om...

läs mer