Månadsmöte 27 november 2023

20 november, 2023

Hej Kamrater!

Det är mötesdags igen så här kommer den mycket kamratliga kallelsen som en ljusglimt i novembermörkret! Måndagen den 27 november klockan 18:00 samlas vi återigen i BRF Per Albins Hems lokal på Kulladalstorget 7.
Det är ännu är lite osäkert om den tänkta föredragshållaren
hinner till oss då han är i Australien just nu.
Vi får helt enkelt ge oss till tåls och se.
Däremot vet vi med säkerhet att Göran och Bruno fixar förplägnaden som denna afton blir Gulasch!
Vi kommer också att ta en liten stund för att diskutera vårt kommande år och föreningens framtida verksamhet. Att ha en och samma person på ordförande och kassörs posten är ”obra” om jag får uttrycka mig lite enkelt. Vi i styrelsen vill gärna höra era synpunkter om detta inför kommande års planering, vad tycker och tänker ni?
Thomas har lovat att ta med sig filmen SS Martha som en liten plan B denna afton.
Som vanligt anmäler ni er via mail till malmo@flottansman.se
Helst före torsdag 23/11!
Mötesavgiften är 160:- och lotterna kostar 5:- stycket och en pärla till maten kostar 20:-.
Summera era tillägg, lotter och pärlor, och sätt in avgiften på föreningens konto.
Och glöm inte att i anmälningsmailet ange namn och tillbehör, antal lotter och pärlor!
Må gott kamrater så ses vi på mötet!
Hälsningar
Jörgen


Flottans Män i Malmö
Kamratskap Örlogstradition Sjöförsvar

 

Vi har haft detta möte och nu kan du läsa om det här: Verksamhetsberättelse för 2023

Senaste nyheterna

Månadsmöte 27 maj 2024!

Hej Kamrater! Jag hoppas att ni inte smält bort i värmen. Här kommer kallelsen till säsongens sista månadsmöte innan sommaren som redan verkar vara här! Måndagen den 24-05-27 Kl.18:30 träffas vi som vanligt i lokalen på Kulladalstorget 7. Aftonens föredragshållare...

läs mer

Månadsmötet 29 april 2024

Du kan läsa om detta möte om du går till sidan om våra Verksamheter och öppnar ”Verksamhet 2024”. Hej Kamrater! Det är dags att börja anmäla sig till månadsmötet i april! Måndagen den 29 april klockan 18:30 samlas vi i BRF Per Albins Hems lokal på Kulladalstorget....

läs mer

Årsmötet för 2024

Hej alla medlemmar i Flottans Män i Malmö Vi har nu haft vårt årsmöte den 25 mars 2024. Du kan läsa om detta möte om du går till sidan om våra Verksamheter och öppnar ”Verksamhet 2024”. Nästa möte blir den 29 april. Läs mer om detta på vår Årsprogramsida. Hälsningar...

läs mer