Föreningens årsmöte

23 januari, 2023

Föreningens årsmöte genomförs torsdagen den 23 mars 2023 med början klockan 17.30. I likhet med tidigare år har vi valt Sjöfartshusets festvåning, Skeppsbron 10.
Vid årsmötet behandlas föreningens verksamhet och ekonomi och styrelse väljs. Särskilt inbjuden gäst är stf marinchefen, brigadgeneral Peder Ohlsson.
Till årsmötet är alla medlemmar välkomna. Efter mötet äter vi gemensam middag. Om du vill delta vid middagen ska du senast den 7 mars ha betalat 375 kronor till föreningens pg 35 80 22 – 2 samt till kansliet sthlm@flottansman.se ha anmält att du kommer.
/ KHN

 

Senaste nyheterna

Medlemsavgift 2023

Det är nu dags att betala medlemsavgift för år 2023. Som tidigare är det 225 kronor/år och du kan betala till föreningens Plusgiro 35 80 22 - 2 eller använda Swish nummer 123 449 22 11. Du får också gärna lägga till en frivillig gåva till föreningens verksamhet, Stora...

läs mer

Kansliet stängt under julhelgen

Kansliet stänger efter luciakaffet den 13 december och öppnar åter igen tisdagen den 10 januari 2023. Kansliet kan dock även under stängningsperioden nås via e-post sthlm@flottansman.se  

läs mer

Knopar stek

Under höst och vinter kommer af Chapman genomgå nästa renoveringsfas. Fartyget kommer att ligga kvar vid Skeppsholmen, men vara stängt för allmänheten. Vår arbetsgrupp Knopar & stek kommer därför att samlas i Drottning Victorias Örlogshem, plan 5, från och med...

läs mer